Za mnoge kupovina kolica za bebu može biti podjednako stresna kao i kupovina samog automobila.
Ali i ne mora.
Stvari su uvek onakve kakvim ih Vi doživite.
Činjenica je da ova investicija može da Vam olakša život, pogotovo u prvim mesecima bebinog života i da zaista treba da razmislite o stvarima kao što su Vaš budžet, način života, vremenski uslovi, broj dece… i sl.
A naš cilj je da vam ovu potragu za savršenim modelom učinimo što jednostavnijom.
DOBRO OČUVANA, ALI POLOVNA
Kad se naša ćerkica rodila, ni suprug ni ja nismo imali stalni posao, tako da je naš budžet u to vreme bio prilično skroman.
Ponudila nam se komšinica, baka Olga, koja nažalost nije više među nama, da pogledamo Peg Perego kolica koja je koristila njena ćerka za svoju devojčicu, pa ako nam odgovara, da ’nosimo’.
Tako je i bilo.
Model nije bio ’poslednji modni krik’, ali su kolica bila ekstra očuvana i sigurna, što je najbitnije. I takođe, nisu bila glomazna i teška, vrlo jednostavna i laka za upravljanje.
Peg Perego je Peg Perego, izvinjavam se ako sam subjektivna ovde, ali stvarno mislim da tu nema greške! Ipak je to brend koji ima tradiciju dugu 70 godina, a proizvodnja se i dalje vrši u Italiji.
Iako se protivila uzimanju novca, naravno da smo se odužili baka Olgi. Spasila nas je glavobolje. A i znali smo da joj novac treba. Kolica su nam super služila, nismo pogrešili. Poslužiće i za sledeće, ako Bog da! 😉
KOLICA ZA BEBU – IPAK NOVA
Međutim, ako jednostavno ne želite da koristite polovna kolica, već želite da kupite nova, možda ne bi bilo loše razmotriti sledeća 3 pitanja:
- Koliki Vam je budžet?
- Da li će se kolica uklopiti u Vaš način života?
- Da li planirate više dece u budućnosti?
O budžetu je suvišno govoriti, i sami znate da cena kolica može varirati od 5K RSD pa i do 555K RSD. Ali ti luksuzniji modeli, poput Silver Cross Balmoral Pram kolica, uglavnom su rezervisani za članove kraljevske porodice. Vozila ih je i Kate Middleton, vojvotkinja od Cambridge-a. Još ih popularno zovu i Rolls Royce kolica!
Nije svejedno!
Naravno da nije isto ako će kolica koristiti jedno ili više dece, ako Vi često koristite gradski prevoz, ili živite na nekom od viših spratova, a zgrada npr. nema lift.
Zato će za neke jedan bazični model početnih kolica vršiti posao, dok će drugi ipak težiti modelu koji ima niz dodataka koji će Vašoj bebi omogućiti maksimalno uživanje prilikom vožnje, a i Vama umnogome olakšati život.
Moja drugarica se, verovali ili ne, odlučila za nosiljku!
Mali se rodio krajem decembra – em je bilo baš hladno te 2016. godine, em nisu ni imali prilike osim redovnih kontrola da izlaze i idu u neke duže šetnje. Zatim su kupili kišobran kolica sa više položaja i dalje nastavili da koriste njih.
KOLICA ZA BEBU – 5 TIPOVA
Danas uglavnom možete birati iumeđu 5 tipova kolica za bebe, pored običnog rama za kolica na koji se može montirati auto sedište:
- Kolica za bebe trio i duo sistem, poznata kao – 3u1 i 2u1
- Klasična početna kolica
- Kišobran kolica
- Kolica za blizance i decu različitog uzrasta
- Kolica sa tri točka
Kolica za bebu trio i duo sistem, poznata kao – 3u1 i 2u1
Trio i duo sistemi kolica su zapravo osnovni model kolica plus auto sedište i/ili kolevka, koji mogu služiti za nošenje deteta.
Ovaj ‘putni sistem’ kako ga još zovu, može biti vrlo zgodno rešenje, jer u situacijama kada beba zaspi u kolicima, možete je sa sve sedišetm samo prebaciti u kola, i obrnuto.
Auto sedište (sinteza, jaje) je zato jako praktično rešenje i pri iznošenju bebe iz porodilišta, kao i pri odlascima na kontrole u savetovalište.
Više o auto sedištima možete naći ovde.
Klasična početna kolica
Ovakva kolica, može se reći IMAJU SVE što je potrebno da i Vi i beba maksimalno uživate.
Da li će to biti bazična kolica ili će u sklopu imati masu funkcionalnih dodataka, poput opcije da bebu okrenete da gleda u Vas ili ne, podesive ručke, potpuno konvertibilan dizajn koji prati uzrast Vaše bebe, držač za flašicu, navlaku za kišu… i sl.
U svakom slučaju, jedina mana može biti glomaznost.
Tako da ako se odlučite za ovaj model kolica, savetujem da pažljivo izaberete svog ’teškaša’ prema težini novčanika, a i sopstvenoj težini! (Treba nositi i kolica i dete – nije uvek sve ravno!)
Takođe, razmislite gde ćete držati kolica i da li mogu da vam stanu u gepek od auta, kada se sklope.
Ova najpopopularnija grupa kolica predlažemo 3 cenovne kategorije za svačiji džep – od jeftinijim ka skupljim:
- Prva cenovna kategorija – Bbo Matrix, Gala i Jungle Lux
- Druga cenovna kategorija – Jungle Motto, Hot Mom i Cam Taski Sport
- Treća cenovna kategorija – Peg Perego kolica
Kišobran kolica
Zahvaljujoći svojoj lakoći i praktičnosti, ova kolica ćete verovatno najduže koristiti. Od momenta kad Vaš mališan zauzme sedeći položaj i bude spreman da razgleda svet oko sebe, pa sve dok se ne dočepa nogu (pa krene da ‘zeki’).
Kišobran kolica većinom imaju sve položaje, od ležećeg do sedećeg, pa mogu da se koriste i od rođenja. Iako je tako, moje lično mišljenje je da nisu za bebe koje još uvek ne sede stabilno same. Naravno, to je samo moje mišljenje.
I ovde bismo izdvojili više modela, u zavisnosti od njihove cene na tržištu:
- Prva cenovna kategorija – Bbo modena
- Druga cenovna kategorija – Jungle Quad i Lorelli Fiorano
- Treća cenovna kategorija – GB, Peg Perego Pliko Mini i Cam Compass
Kolica za blizance i decu različitog uzrasta
Bilo da imate blizance u startu, ili su deca jedni drugima ’do uveta’, sigurno ćete razmotriti kupovinu jednih od duplih kolica u kojima će deca sedeti jedno pored drugoga, ili pak jedno iza drugog.
Sada postoje i modeli kolica sa sedištima u različitim nivoima, kao i kolica kod kojih se to drugo sedište može naknadno postaviti – što je super rešenje kod većeg broja dece bliskog uzrasta.
A da se starije dete ne oseti isključeno, kod nekih kolica se može postaviti postolje sa točkićem između vas i kolica, na kome ono može stajati u toku vožnje.
Kolica za bebu sa tri točka
Neki ih još zovu i jogging kolica, upravo jer su prilagođena neravnim terenima zahvaljujući velikim točovima i dodatnom sistemu za zaključavanje, kao i ručnom kočnicom koja se nalazi u sklopu.
Odlična su i za sneg, pesak, travu.
Na kraju – opet vraćamo na početak.
Što bi naš narod rekao:
Koliko para, toliko muzike!
Stvar je vrlo jednostavna – bebi je poprilično svejedno kako ćete je odvesti od tačke A do tačke B.
Nisu ni sve bebe iste – neke vole dugo da se voze i spavaju u kolicima, neke plaču i bune se čim se zaustavite.
Neke neće više ni da čuju za kolica čim se čvrsto oslone na svoje noge, druge opet maksimalno uživaju da ih vozikate gdegod da se krene…
Tako da je zaista na Vama da razmislite pre kupovine samih kolica, kakva su Vaša očekivanja i prioriteti i koji je to model kolica koji će se savršeno uklopiti u Vaš budžet, način života i veličinu porodice.
Štagod da rešite, nećete pogrešiti jer ćete uvek prvo misliti na sigurnost Vašeg deteta, pa na sve ostalo.
I ne zaboravite da uživate u tim šetnjama – oni tako brzo porastu!
Autor: Tanja Dobričić