Leto je, vrućina, svi negde idu na more da se kupaju ili na planinu da se malo rashlade. I bebe vole da se brčkaju, a i mi sa njima! Zato je ovo idealno vreme za prvo putovanje sa bebom na odmor.
Ako do sada niste imali prilike da putujete na duže sa Vašom bebom sigurno se pitate kako li će vaša beba podneti put?
Kako će reagovati na promenu sredine? Kako spakovati samo osnovne stvari za bebu?
Kažem ‘ne seliti se’, već poneti zaista samo ono najneophodnije da vaša beba lepo podnese put i boravak na željenoj destinaciji. A i vi da kroz sve to prođete što bezbolnije.
Kadgod bih pala u iskušenje da spakujem još ovo – za svaki slučaj, sačekala bi me suprugova rečenica:
Ima i tamo prodavnica, ne idemo ženo na Mars!
I jeste tako. Stvarno. Ne možemo baš uvek predvideti svaki scenario i poneti sve što će nam mooožda zatrebati… Suludo je!
Mislim da bi trebalo obratiti pažnju na sledećih 8 stvari pre nego što krenete sa pakovanjem:
- Pasoš za bebu
- Čime putujete?
- Beba doji ili ne?
- Dužina putovanja
- Gde će beba spavati?
- Kolica za bebu
- Prva pomoć
- Spisak
PONESITE PASOŠ
Jeste, i to treba ako izlazite iz zemlje. Uzmite u obzir da se čeka i do 30 dana od dana podnošenja zahteva. Osim u hitnim slučajevima.
Isplanirajte na vreme i birajući opštinu/grad u kome živite zakažite termin za podnošenje zahteva za pasoš za vašu bebu. I ne zaboravite da ponovo izvadite pasoš kad napuni 3 godine!
Bilo da prvi put vadite pasoš ili da ga produžavate, ukupni troškovi su 3600 dinara. Zahtev podnose oba roditelja lično, ili jedan uz pisanu saglasnost drugog.
Opširnije o potrebnoj dokumentaciji potrebnpj za izdavanje prvog pasoša za dete možete naći na zvaničnom sajtu Ministarstvo unutrašnjih poslova.
PRVO PUTOVANJE SA BEBOM – KOJIM PREVOZNIM SREDSTVOM?
Kod nas u zemlji uglavnom se putuje kolima ili autobusom, ali možda neki od vas planiraju da putuju i avionom sa bebom, ili kombinovanim prevoznim sredstvima.
Zašto kažem da je ovo bitno? Najpre da biste odlučili da li da nosite auto sedište ili ne.
Ako putujete kolima u sopstvenoj režiji, sigurno ćete bebu staviti u svoje auto sedište. Najpre iz bezbednosnih razloga a i radi bebinog i sopstvenog komfora i udobnosti.
Upravo iz ovih razloga je zgodno da je auto sedište udobno i da ima ležeći položaj. Naravno, za one koji imaju ISOFIX sistem, preporučuje se jedno ovakvo ISOFIX auto sedište sa ležećim položajem.
Opširnije o auto sedištima možete naći ovde.
U slučaju da putujete bilo kojim drugim prevoznim sredstvom, može biti suviše naporno nositi pored svog prtljaga i auto sedište za bebu.
Ukoliko putujete avionom i nosite auto sedište za bebu proverite njegove dimenzije.
Može se desiti da aviokompanija sa kojom letite ne odobri auto sedište vaše bebe, upravo zbog njegovih dimenzija.
Ukoliko ne ponesete auto sedište, a rentirate auto na aerodromu, obavezno uzmite i auto sedište.
PRVO PUTOVANJE SA BEBOM – DUŽINA PUTOVANJA
Bebe poprilično znaju da se unervoze u kolima, posebno ako prethodno nisu baš naviknute na auto sedište. Najidealnije bi bilo kada bi beba prespavala put. Ili makar veći deo puta.
Računajte da ćete kod dužih putovanja praviti pauze na oko 2-3 sata. Vrlo verovatna su bljuckanja, a možda i povraćanja (u našem slučaju čim krenu krivine, eto ga!). Imajte neki peškir pri ruci.
Sećam se da smo te prve godine, kad je moja cvrca imala 11 meseci putovali za Grčku na more. Iako smo planski putovali noću, da bismo izbegli gužvu i da bi ona spavala što duže u putu (nikad nije bila spavalica), uhvatila nas je gužva na granici – štrajk neki je bio.
Par sati smo tako stajali i to je bio horor. Dete se naravno osulo od vrućine, izbegavali smo da uključujemo klimu. Sećam se da sam pomislila u sebi Šta nam je ovo maltretiranje trebalo… Ali more je rešilo sve. I Pantenol krema 😊
Ukoliko kombinujete prevozna sredstva, olakšajte sebi i umesto da teglite kolica svuda, obezbedite kengur nosiljku (koju može i tata da koristi 😉) i bićete mobilniji. Lako ćete moći da koristite i gradski prevoz po potrebi + bebe prosto obožavaju da se nose!!!
PRVO PUTOVANJE SA BEBOM – NIGDE BEZ KOLICA
Iako nosiljke mogu da budu odličan izbor prilikom šetnji sa Vašom bebom, ipak…
Kolica su kolica!
Kod dužih šetnji pogotovo! Prilikom kupovine – takođe. Uvek je lakše potrpati u kolica sve što treba i zakačiti i torbu za bebu, nego sve to nositi. Sa bebom.
Kišobran kolica (omiljena i najduže korišćena ❤️) odličan su izbor kod putovanja, upravo zato što zauzimaju manje mesta i lakša su za pakovanje. Naravno, ako je beba ‘stasala’ za njih.
Takođe, zbog bebine udobnosti bitno je da kišobran kolica imaju sve položaje od ležećeg pa do sedećeg. Sada je odličan model kišobran kolica na akciji.
Pravi pobednik u uštedi prostora su takozvana ,, pilot“ kolica. Ovo je jedan od najpopularnijih modela koji ima odličan odnos cene i kvaliteta. Ako do sad niste obezbedili jedna, uopšte se nemojte premišljati.
BEBA DOJI, ILI NE?
Svejedno da li dojite vašu bebanu ili ne, obavezno ponesite rezervnu flašicu za devojčice, ili flašicu za dečake. Trebaće vam svakako.
Može se reći da je lakše mamama koje doje u ovakvim situacijama – nikada ne moraju misliti o hrani za bebe. Barem ako beba još nije prešla na čvrstu hranu.
Ako pak hranite bebu Formulom, nije na odmet poneti termos da održi temperaturu vode, pa da u svakom trenutku možete napraviti mleko za vašu bebicu.
NEĆE LI BEBA SPAVATI U KREVETU SA VAMA?
Pored toga da je beba zdrava tokom putovanja i odmora, najbitnije je da lepo spava i to iz dva razloga:
- Kad beba lepo spava, i Vi lepo spavate.
- Kad beba lepo spava, manje je kenjkava, i Vi ste manje nervozni.
OBAVEZNO proverite da li smeštaj u kome odsedate ima pomoćni krevetac za bebe. Ako ima, to su sjajne vesti!
Iako za prenosive krevetiće mogu da se koriste standardni duseci 120x60cm, savetujemo da zbog uštede prostora ponesete jedan prenosivi dušek namenjen baš kod putovanja. Za maksimalno miran san!
Međutim, smeštaj nema krevetac za bebe!
A Vi ne želite da posle toliko truda da bebu naučite da spava u svom krevecu, pokvarite sve zbog 10 dana letovanja!
Razmislite da ipak ponesete prenosivi krevetac.
Prenosivi krevetac je jako praktičan jer u svakom trenutku može da se sklopi i skloni u stranu da ne zauzima prostor u sobi.
Može da se koristi za sva putovanja, ali i u kući umesto drvenog krevetića za bebe.
NAPOMENA: Nemojte NIKADA koristiti prenosivi krevetac kao ogradicu za igru! To nije bezbedno za bebu, jer dno krevetića je mekše od dna ogradice i beba može da ugane nogu ili da padne i da se povredi na neki drugi način.
PRVA POMOĆ
Štagod da se desi – ne paničite! Vaša beba prati svaki Vaš pokret i reakciju.
Zato, samo opušteno. Sve se da rešiti dok ste vi pribrani.
Igrajte se u svakom trenutku, bebi je svejedno da li je u kolima, na plaži, u sobi, u kolicima, u avionu… najviše voli kada je sa Vama!
Za ‘ne daj Bože’ ponesite neki sirupić za skidanje temperature, probiotik, kremu protiv ojeda i slično.
SPISAK
Pošto nisam htela da pišem o onim stvarima koje se negde ’podrazumevaju’ poput pelenica, prostirke za presvlačenje, seta za kupanje, noše (ukoliko se stigli dotle), garderobice itd… Spremila sam vam jednu check listu, tj. spisak.
Možete dodavati nešto još čega se setite, i ne morate.
Sigurno će Vam dobro doći kao podsetnik prilkom pakovanja za prvo putovnje sa bebom!
Svejedno, odmor će propasti ako ne uradite sledeće:
Pođi, ponesi sve nevažne stvari
sve sitnice
ali na krevetu zaboravi svoje
umorno lice!
Momčilo Bajagić – BAJAGA
Lep provod!
Autor: Tanja Dobričić