Beba treba svakog trenutka da stigne, pripreme za dolazak novog člana porodice se uveliko privode kraju, još par sitnica i sve je spremno…. O, ne! Šta ćemo za auto sedište???
Pored kreveca i kolica, koji su prvi na spisku obaveznih stvari za bebu, odmah ide i auto sedište, kao neizostavni deo bebi opreme. Najviše volim kada čujem onu čuvenu rečenicu:
’U moje vreme smo putovali na more fićom i ništa nam nije falilo!’
Jeste, ali vremena se menjaju, putevi se menjaju, automobili se menjaju, a sa njima i standardi. Bilo da je polovno, novo, u sklopu kolica ili zasebno, savetujemo da OBAVEZNO razmotrite sledeće stavke:
- BEZBEDNOST UVEK NA PRVOM MESTU
- VOŽNJA DETETA UNAZAD ŠTO DUŽE
- PRILAGOĐENOST KATEGORIJE SEDIŠTA UZRASTU VAŠEG DETETA
- PRILAGOĐENOST AUTO SEDIŠTA VAŠEM AUTOMOBILU
- PRAVILNO MONTIRANJE AUTO SEDIŠTA – ČITAJTE UPUTSTVO
Bezbednost pre svega!
Još 1962. godine su dva gospodina, Džin Ejms, iz Engleske i Len Rivkin iz Denvera, SAD dizajnirali prva auto sedišta koja su za cilj imala da obezbede deci bezbednost i umanje povrede kod eventualnih saobraćajnih nezgoda.
Danas, u 21. veku nema više sumnje da dete radi sopstvene bezbednosti mora sedeti u svom sedištu, onako kako je zakonom i propisano. Zato pre nego što rešite koji dezen da odaberete, najpre se uverite da auto sedište, u koje ćete staviti Vaše najveće blago, nosi oznaku ECE R44/04 (44/03), što znači da je prošlo atesti da ispunjava standarde Direktiva Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu.
Uvek kupujte na proverenom mestu.
Neka dete sedi okrenuto ka pozadi
Iako nekome možda deluje neprirodno da dete sedi takoreći ’naopako’, a mi svi sedimo ’normalno’ dok se vozimo kolima, upravo ovo jeste smernica koju je izdala Američka pedijatrijska akademija. Dr Bendžamin Hofman kaže:
„Novorođenčad i mala deca bi trebalo da se voze suprotno smeru vožnje što je duže moguće, sve dok deca ne dosegnu najveću težinu ili visinu koju dopušta proizvođač auto-sedišta“
To znači da je poželjno da se deca sve do 18 kg voze suprotno smeru vožnje, što bi odgovaralo uzrastu do 2 godine.
A zašto, pitate se?
Upravo dok dete sedi gledajući pozadi, vrat i leđa su zaštićeni sedištem automobila koje im pruža potporu i oslonac. Tako se smanjuje stres na detetov krhki vratić i kičmenu moždinu i ozbiljnost mogućih povreda prilikom naglog zaustavljanja ili saobraćajnih nezgoda.
Kada dete dostigne propisanu težinu, sedišta se okreću u smeru vožnje. A pošto nema dokaza o štetnosti sedenja deteta suprotno smeru vožnje, postarajte se da Vaš mališan zadrži ovakvu poziciju što duže!
Što bi rekao Lane Gutović:
„Ne može da škodi!“ 😊
Takođe, doooobro razmislite na koje sedište ćete postaviti auto-sedište suprotno smeru vožnje!
Ako se postavlja na prednje sedište, vazdušni jastuk mora biti isključen. Preporuka je da se to uradi u servisu. Kod isključivanja na dugme u automobilu, ipak se može desiti da se vazdušni jastuk aktivira i tako ozbiljno povredi dete.
Možda bi najsigurnije bilo da Vašu bebu smestite iza vozača, ili suvozača, da ne biste razmišljali o deaktivaciji vazdušnog jastuka.
Koje auto sedište je najbolje za moje dete?
Prema važećim propisima u Evropskoj uniji dečja auto-sedišta na tržištu podeljena su u pet kategorija:
- Grupa 0+ – od rođenja do 13 kg
- Grupa 0/1 – od rođenja do 18 kg
- Grupa 0/1/2 – od rođenja do 25kg
- Grupa 0/1/2/3 – od rođenja do 36 kg
- Grupa 1/2/3 – od 9 do 36 kg
- Grupa 2/3 – od 15 do 36 kg
Takođe, verovatno ste čuli i za tri vrste auto sedišta:
- Auto-sedišta za bebe i malu decu koja se postavljaju suprotno smeru vožnje
- Auto-sedišta za veće bebe i decu od 0-36
- Auto-sedišta ili pomoćna postolja, takozvani podizači ili busteri, sa naslonom ili bez njega, za decu od 15-36 kg
AUTO SEDIŠTE ZA MALE BEBE – JAJE
Kada se moja devojčica rodila, ’nasledila’ je to prvo sedište grupa 0+, poznato kao ’jaje’ ili ’sinteza’ od starijeg brata od tetke i to baš ovaj model.
Dezen nije baš bio za devojčice, ali nam nije bilo ni bitno, jer smo ga u tom periodu koristili samo pri odlascima na kontrole. A opet smo uštedeli, pa je to bio vid satisfakcije u tom trenutku. Nismo izdržali čitavu godinu da ga koristimo, jer je moja švrća bila krupna i već sa 9 meseci smo prešli na veće sedište namenjeno Grupi 1/2/3 za decu od 9 -36kg.
Međutim, ako češće putujete sa Vašom bebanom, onda je nešto ovako topla preporuka. Jeste poskupo, ali vredi sve pare! Moja školska drugarica je ovo sedište dobila na poklon. Sećam se da je bila oduševljena, jer je mali u njemu spavao najduže. A pošto se lako skida, samo bi ga zajedno sa sedištem izneli iz kola i dete bi nastavilo dalje da spava. Milina.
AUTO SEDIŠTE ZA MALO VEĆE BEBE (0-25kg i 0-36kg)
Po mom mišljenju, definitivno najisplativija i najpraktičnija kupovina je onih auto sedišta namenjenih deci kilaže 0-25kg i 0-36kg. Iz prostog razloga što ćete ovo sedište najduže koristiti.
U njima se dete vezuje pojasevima sedišta (u pet tačaka) ili štitnikom. Pojasevi (ili štitnik) raspoređuju sile preko najsnažnijih tačaka detetovog tela i pružaju veći stepen zaštite nego vezivanje samo pojasom automobila (u tri tačke). (Ovo čisto da se ne zbunite oko tih tačaka vezivanja, ja iskreno nisam imala pojma šta te tačke znače…!)
Zato se i preporučuje da dete u ovoj kategoriji bezbednosnih sedišta ostane što duže, sve dokle god proizvođač specifikacijama to i dozvoljava.
Vrlo zgodno bude korišćenje pomoćnih sedišta sa naslonom, dokle god je dozvoljeno u uputstvima proizvođača, jer naslon štiti glavu i vrat prilikom bočnih saobraćajnih nezgoda. Naslon za glavu je podešen. Dvostrani bočni štitnik i udoban prenosivi jastuk pružiće Vašem detetu ne samo bezbednost, već i udobnost neophodnu tokom dužih putovanja. Ako ste trenutno u potrazi za ovakvom vrstom auto sedišta, ne propustite i trenutnu akciju!
AUTO SEDIŠTE ZA DECU – BUSTER
Pomoćna postolja, podizači ili busteri, najčešće su kombinovani. Ima ih sa naslonom i bez njega. To su zapravo auto sedišta koja se za auto vezuju zajedno sa detetom i to pojasom automobila. Svrha im je da obezbede pravilnu putanju automobilskog pojasa preko detetovog tela (sredine ramena i grudnog koša, te nisko preko kukova).
Mi smo baš ove godine uzeli ovakav buster jer se mom detetu najviše svidela ta boja. (Samo kad više nije roze…) Super je što može da se koristi sve do 12-e godine, samo se skine naslon. Deca u ovim sedištima moraju da se vežu pojasem iz automobila. Buster sedišta nemaju svoj sigurnosni pojas, već su samo fiksirana za sedište automobila.
U suštini, to je i poslednja kupovina auto sedišta.
Moj iskren savet Vama roditeljima bio bi da ne žurite sa prelaskom u buster sedište, ma koliko se Vaša deca tome protivila! Koliko je sigurnije kada se dete vozi okrenuto unazad, tj. u smeru suprotnom od smera vožnje, toliko je sigurnije i kada se dete vozi u običnom auto sedištu, za razliku od bustera. Sve ima svoje. Ima vremena za promene… Ne, brže od života! 😉
Hoću i ja ISOFIX AUTO SEDIŠTE!
E pa sad…
ISOFIX je standard koji imaju svi moderniji automobili unazad desetak godina, a Volvo, Mercedes, BMW su počeli da ga ugrađuju mnogo ranije.
Ovaj sistem je razvijen upravo iz razloga što se oko 70 odsto auto sedišta koja se postavljaju automobilskim pojasom ne montira na zadovoljavajući način sa stanovišta sigurnosti.
Uz pomoć ISOFIX sistema, koji u samoj šasiji ima dve pričvrsne tačke – metalne „kuke“ ,koje se mogu napipati u pregibu između naslona i sedalnog dela zadnjeg sedišta, auto sedište se lakše postavi i pričvrsti u automobilu.
ALI nije svako auto sedište prilagođeno ISOFIX sistemu, zato dobro proverite pre same kupovine da li se jedno takvo može montirati u Vaš automobil. Ako koristite ISOFIX sistem, nema potrebe za korišćenjem pojaseva, zato što je ISOFIX priključak neuporedivo bezbedniji od vezivanja pojasevima.
Pre upotrebe – promućkajte!
Deluje kao suvišan savet, ali bez obzira na bezbroj apela, mnogi roditelji IPAK ne čitaju uputstvo za montažu i korišćenje. Zatim, kojoj težini je namenjeno sedište, kao i do kog uzrasta se sme koristiti.
Iako jeste lakše i brže odgledati snimak o montaži auto sedišta sa YU tube-a, ipak se neke bitne stvari mogu propustiti. A to je u pitanju Vaše dete i njegov život. Čitajte uputstvo za montiranje auto sedišta!
Tako dolazimo opet do onog najvažnijeg o čemu treba da razmišljate kada se odlučite na kupovinu auto sedišta. A to je definitvno BEZBEDNOST, BEZBEDNOST i BEZBEDNOST naše dece!
Najbitnije od svega je pravilno montirati auto sedište, bilo da je ISOFIX ili obično sedište za decu.
Međutim, ako imate ISOFIX metalne kopče u Vašem automobili, preporučujemo da ih i koristite. Ovaj model je takođe trenutno NA AKCIJI.
Kada putujete, putujte sigurno!
Srećan put!!!
Ukoliko Vam se ovaj prilog svideo, obavezno ga podelite na društvenim mrežama, pošaljite nam Vaše komentare, ili dodatna pitanja, biće nam drago da čujemo Vaša iskustva sa auto sedištima za bebe i decu!
Autor: Tanja Dobričić
Facebook stranica: https://www.facebook.com/TrijumfKids
Instagram nalog: https://www.instagram.com/trijumfkids/